Co nam daje sakrament pojednania - czyli spowiedź święta:
- Odpuszcza grzechy i wypędza szatana z duszy
- Gładzi karę wieczną i częściowo doczesną
- Przywraca łaskę uświęcającą
- Daje prawo do nieba
JAK NALEŻY ROZUMIEĆ POKUTĘ?
Czy pokuta to wyjątkowe umartwienie się? Czy do czynienia pokuty są zdolni wszyscy grzesznicy, czy tylko nieliczni? Papież Paweł VI, w Konstytucji Apostolskiej, przypomina nam, że pokuta to przede wszystkim wewnętrzna przemiana, nawrócenie, dążenie do świętości, to praca nad sobą na całe życie. To zmiana sposobu myślenia grzesznika, a w konsekwencji coraz lepsze postępowanie czyli upodabnianie się do Jezusa i Maryji, czy też naśladowanie świętych.
A zatem, pokuta nie jest aktem jednorazowym, ale stałym procesem. Chodzi mianowicie o to, żeby człowiek nie tylko unikał zła, ale także wykorzystał każdą okazję do czynienia dobra. Bóg daje nam w tym względzie możliwości. Zachęcają nas do tego słowa Chrystusa: "Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski"
(Mt 5,48).
Świętość nie jest więc przywilejem niektórych tylko osób, ale obowiązkiem każdego człowieka, szczególnie każdego chrześcijanina. Kto się duchowo nie rozwija ten się cofa i coraz bardziej oddala od Boga. Najpierw dbajcie o Królestwo Boże a reszta będzie wam dodana - mówi Pan Jezus.
Żeby zostać świętym trzeba tylko "chcieć" a resztę dokona Bóg - często powtarzał św. Maksymilian Maria Kolbe.
FORMY POKUTY
Kościół Katolicki dopuszcza różne formy pokutne, ale najczęściej zalecanymi są:
- modlitwa,
- post,
- jałmużna,
- dobre uczynki.
Praktykowanie pokuty polega przede wszystkim na:
- wytrwałym spełnianiu obowiązków swego stanu i wieku,
- cierpliwym i chętnym znoszeniu codziennych trudności i utrapień w zjednoczeniu z cierpiącym Chrystusem i Maryją.
Oprócz tego, mamy troszczyć się o pogłębienie życia religijnego, przez codzienną modlitwę i jak najczęstszy udział we mszy św., umiłowanie krzyża i praktykę cnót chrześcijańskich, pogłębienie wiedzy religijnej, przez czytanie Pisma Świętego oraz innych książek religijnych i prasy katolickiej, rodzinne przeżywanie świąt kościelnych i niedziel, a także przejawianie życzliwości dla bliźnich. Zaniedbywanie stałego wzrostu duchowego prowadzi do zawinionego zaślepienia i jest przyczyną wielu grzechów.
Ze spowiedzi św. powinniśmy odnosić dwie korzyści;
- po pierwsze do spowiedzi przychodzimy po uleczenie na zranionej duszy przez grzechy,
- po drugie po wychowanie - dusza nasza potrzebuje ciągłego wychowania, jak małe dziecko.
Człowiek ma pełne prawo do najbardziej osobistego spotkania się z Jezusem Chrystusem ukrzyżowanym, miłosiernym i przebaczającym, zachowujcie tradycyjną praktykę indywidualnej spowiedzi.
GRZECH I JEGO SKUTKI
"Kto popełnia grzech jest niewolnikiem grzechu" (J8,34).
Niepokutujący grzesznik nie potrzebuje wroga, aby mu dokuczał, bo sam dla siebie jest najokrutniejszym wrogiem, dlatego największe zło nie polega na tym, że człowiek upadnie, lecz że nie powstaje z tego upadku i dalej żyje w grzechu. Człowiek ze swej natury jest grzeszny, ponieważ nie jest istotą doskonałą. Dobrowolnie i świadomie łamie lub przekracza Przykazania Boże i kościelne. Rozróżnia się grzech ciężki - kiedy skala występku sprzecznego z wolą Bożą jest wielka, i grzech lekki - kiedy ciężar gatunkowy występku jest mniejszy.
Grzech ciężki jest największym zagrożeniem dla duszy każdego człowieka, ponieważ w wypadku śmierci bez pojednania się z Bogiem, zostaje odrzycony od Boga i skazany na wieczne potępienie. Grzech ciężki zachodzi tylko wówczas, gdy został popełniony świadomie i dobrowolnie.
ISTOTA SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
Pokutujcie i wierzcie Ewangelii, wyraźnie o tym mówi P. Jezus w ewangelii św. Marka.
Ci, którzy przystępują do Sakramentu Pokuty, otrzymują od Miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą. Sakrament Pokuty nazywa się sakramentem nawrócenia, ponieważ urzeczywistnia w sposób sakramentalny wezwanie Jezusa do nawrócenia, drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech.
WARUNKI WAŻNEGO I DOBREGO SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA
Aby sakrament spowiedzi został ważnie spełniony, grzesznik powinien wewnętrznie nawrócić się do Boga.
Owe nawrócenie powinno wyrażać się przez:
- Rachunek sumienia - jest to stanięcie w świetle Prawdy Bożej i uświadomienie sobie moralnego zła w swym życiu i postępowania. Należy uznać w swym sercu, to "ja zgrzeszyłem".
Duchu Święty, który oświecasz serca i sumienia nasze, dopomóż mi poznać moje grzechy, szczerze za nie żałować i z pokorą je wyznać na spowiedzi dla otrzymania rozgrzeszenia. - Żal za grzechy, które sobie przypominamy musi być szczery. Żal zakłada uznanie winy i zdecydowane odwrócenie się od grzechu, płynące z miłości do Boga, który daje przebaczenie. Jeśli się spowiadamy nie spełniając tych warunków grzeszymy ciężko i nie możemy przystąpić do Komunii św.
Podobnie ma się rzecz gdy zatajamy świadomie grzech ciężki. Żal musi zawierać skruchę z powodu złych występków. Im dusza bardziej się uniży przed Bogiem w sakramencie pokuty, tym większe otrzyma łaski, tym bardziej doświadczy Miłosierdzia Bożego. Żal za grzech jest doskonały i niedoskonały. - Mocne postanowienie poprawy, czyli szczere pragnienie i przyrzeczenie sobie unikania popełniania tych samych i innych grzechów w przyszłości
- Szczera spowiedź, czyli wyznanie grzechów przed kapłanem jest niezbędnym warunkiem ważności sakramentu, który w imieniu Pana Jezusa udziela rozgrzeszenia i przebaczenia.
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu, czyli wykonanie pokuty wyznaczonej przez spowiednika. Zadośćuczynienie Sprawiedliwości Bożej jest czynnością zmierzającą do naprawy wyrządzonego zła aby dostąpić uzdrowienia, przebaczenia i pojednania z Bogiem i bliźnim.
JAK POWINNA PRZEBIEGAĆ SPOWIEDŹ
Cóż lepszego nad dobrą spowiedź? Albowiem przez nią człowiek bywa uwolniony od grzechów, wraca do pojednania z Bogiem i otrzymuje pokój serca, pokój sumienia, tak że kto przedtem czuł się ściśnięty strachem, potem czuje się spokojny i szczęśliwy. Sakrament pokuty to lekarstwo duszy, które leczy wady, odpędza pokusy, udaremnia zasadzki złego ducha, wlewa nową łaskę, wzmaga pobożność i coraz więcej umacnia cnotę. Przez spowiedź dusza odzyskuje swoje prawa, które przez grzech utrzciła, oraz swoją piękność i godność zeszpeconą przez nieprawość.
Zanim klękniesz przy konfesjonale, stań w obecności Pana Boga, który jest Ojcem pełnym miłości i miłosierdzia. Wyznaj: Boże mój, ja wierzę w Ciebie, ufam Ci i chcę Cię miłować. Ty mnie widzisz, Ty mnie słyszysz, Ty znasz najlepiej moje życie, wiesz o mnie wszystko. Jezusie Synu Boga żywego, zmiłuj się nade mną.
"Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca, z całejduszy, ze wszystkich myśli i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego" (Mt 22,37).
Rachunek sumienia wg Dwóch Przykazań Miłości - czyli Dekalog.
Twoje odniesienie do Boga:
- Jaka jest twoja wiara?
- jaka jest pokora wobec Boga?
- Kim dla ciebie jest Bóg?
- Czy Bóg jest dla ciebie najważniejszy?
- czy modlisz się codziennie?
- czy czytasz Pismo św.?
- czy godnie bez grzechu ciężkiego przyjmujesz P. Jezusa w Komunii św.?
- czy uczestniczysz w niedzielę i święta we mszy św., czyli w ofierze, którą składa na ołtarzu, także za ciebie, Pan Jezus?
- czy lekceważysz to sobie?
- czy pracujesz w niedzielę bez prawdziwej konieczności?
- czy niedziela jest dla ciebie dniem świętym?
- czy nie stała się dla ciebie dniem robienia sobie zakupów?
- czy ulegasz przesądom, wróżbom, horoskopom?
- czy pogłębiasz swoją wiarę - czy ona wzrasta, czy słabnie?
- czy nie narażasz się na jej utratę lub osłabienie przez brak czasu dla Boga, przez złe towarzystwo, czytanie złych książek i prasy?
- czy swoją postawą i swoimi wypowiedziami na temat wiary i Kościoła nie dałeś złego świadectwa, zgorszenia?
Twoje odniesienie do bliźnich i samego siebie:
- Czy jesteś życzliwy i dobry dla drugich, czy starasz się pomóc ludziom?
- Czy nie zgrzeszyłeś brakiem szacunku i miłości wobec swoich rodziców?
- Czy będąc rodzicem dobrze wychowujesz swoje dzieci?
- Czy chronisz je przed złem, czy dajesz dobry przykład własnym życiem?
- Czy szanujesz i kochasz swoją ojczyznę?
- Czy nie niszczyłeś własnego życia lub innych; przez nienawiść, alkohol, nikotynę, narkotyki, przez słowo i czyn?
- Jak korzystasz z telewizji, internetu?
- Czy przez nadmierne lub bezkrytyczne oglądanie, czytanie i otwieranie złych stron nie niszczysz zdrowia ciała i ducha, nie zabijasz swego czasu, sumienia, więzi rodzinnej?
- Czy nie narażasz życia innych i swojego przez brawurę i łamanie przepisów drogowych?
- Czy szanujesz swoich rodziców, osoby starsze, chore, upośledzone?
- Jaki jesteś w dziedzinie czystości? /w myślach, słowach i uczynkach/ -nieprzyzwoite myśli, zabawy, rozmowy, stosowanie antykoncepcji, oglądanie pornografii, samogwałt, czyny homoseksualne - czy nie popełniłeś któryś z tych?
- Czy nie kradłeś? czy oddajesz rzeczy pożyczone, znalezione, skradzione?
- Czy jesteś uczciwym pracodawcom, pracownikiem, czy sumiennie spełniasz swoje obowiązki?
- Czy nie zgrzeszyłeś kłamstwem, zniesławieniem, obmową, osądzaniem innych? czy ulegasz zazdrości, czy życzysz źle innym?
- Czy przebaczyłeś swoim winowajcom? -czy sam umiesz przyjąć przebaczenie od Boga i ludzi? -Jeżeli za swoje grzechy żałujesz, Bóg ci je odpuści, ale pod warunkiem, że ty przebaczysz tym, którzy zawinili wobec ciebie. Pierwszym krokiem do przebaczenia może być szczera modlitwa za winowajców.
- -"Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".
Siedem grzechów głównych
Jest to siedem rodzajów grzechów raniących ciężko duszę i bardzo niebezpiecznych dla zbawienia człowieka, ponieważ przeradzają się w nałogi a te prowadzić później mogą do najcięższych grzechów, nawet zbrodni a nierzadko do całkowitej pogardy wszystkiego co Boże. Dlatego należy wystrzegać się tych grzechów i eliminować je w zarodku, być bardzo czujnym i strzec się ich, a są to następujące:
- Pycha - wynoszenie się ponad innych w myślach, w mowie i w czynie. Przejawia się w pogardzie wobec bliźnich i lekceważeniu Prawa Bożego.
- Chciwość - może występować w postaci skąpstwa, nadmiernego dążenia do zysku lub zachłannego i nieuzasadnionego gromadzenia dóbr materialnych.
- Zazdrość - przejawia się uczuciem niechęci do osób, którym się lepiej powodzi niż zazdrośnikowi. Pielęgnowana może doprowadzić z czasem do zawiści, kradzieży a nawet zabójstwa.
- Nieczystość - dotyczy czystości cielesnej i odnosi się do VI przykazania Bożego. Wyzwala najniższe namiętności i i instynkty upadlając godność osoby ludzkiej stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Zabija świętość ciała i duszy rodzi pogardę do bliźniego a w ostatecznym rozrachunku do całkowitej negacji Boga. "Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha" (Kor 2,14).
- Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu - picie alkoholu w celu upicia się jest grzechem ciężkim. Obżarstwo niszczy życie duchowe, "Bo jeżeli będziecie żyli według ciała, czeka was śmierć, Jeżeli zaś przy pomocy Ducha uśmiercać będziecie popędy ciała - będziecie żyli".
- Gniew - skłonność ta prowadzi często do przejawów niesprawiedliwości, znieważania innych, niszczenia majątku, przyjaźni itp. Gniew ustępuje z chwilą przebaczenia a pielęgnowany prowadzi do nienawiści, chęci odwetu.
- Lenistwo - sprowadza się najczęściej do zaniedbywania swoich obowiązków jak również praktyk religijnych. Prowadzi do obojętności i letniości w wierze: "A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust".(Ap 3,16)
Dziewięć grzechów cudzych
GRZECHY CUDZE - czyli wspólne; Grzech cudzy popełnia ten, kto innych naraża na grzech. Te grzechy popełnia ten, kto;
- Pobudza do grzechu, (np. poprzez niewłaściwe zachowanie, nieskromny ubiór, itp).
- Namawia do grzechu, (np. do kradzieży, do picia alkoholu, brania narkotyków, do pobicia kogoś, do nierządu)
- Milczy na grzech bliźniego, (np. dla własnego spokoju)
- Nakazuje popełnić grzech, (np. osobom od siebie słabszym, zależnym)
- Zezwala popełnić grzech, (np. osobom podwładnym, od siebie zależnym)
- Pomaga popełnić grzech, (np. przy kradzieży, przy napadzie)
- Nie karze grzechu, (np. popełnionego przez podwładnych)
- Broni grzechu, (np. popełnionego przez inne osoby)
- Pochwala grzech, (np. popełniony przez inne osoby)
GRZECHY PRZECIW DUCHOWI ŚWIĘTEMU
- Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego; - czyli świadomie decydować się na popełnienie grzechu ciężkiego - mówiąc sobie, co tam, Pan Bóg dobry i tak mi przebaczy.
- Rozpaczać albo wątpić w łaskę Bożą; - np. zaniechać modlitw w danej intencji, nie wierząc w ich skuteczność, albo ktoś ma mało ufności i mówi, już tyle nagrzeszyłem, że mi Pan Bóg nie przebaczy, nawet nie mam po co iść do spowiedzi i tak będę potępiony.
- Sprzeciwiać się jakiejś uznanej prawdzie chrześcijańskiej; - np. w istnienie czyśćca, piekła, albo w rzeczywistą i realną obecność Chrystusa w Hostii św., w Niepokalane Poczęcie; itp.
- Bliźniemu łaski Bożej zazdrościć; np. gorliwości religijnej, albo są tak przewrotni, że sami są źli i poprawić się nie chcą a jeszcze dokuczają tym, którzy są dobrzy.
- Zatwardziałość wobec zbawiennych natchnień Ducha Świętego - np.lekceważenie natchnień do pełniejszych praktyk religijnych, bezinteresownej pomocy bliźniemu w potrzebie, itp.
- Odkładanie pokuty i nawrócenia aż do śmierci - odkładanie pokuty na później, na starość; jeszcze mam czas, jeszcze nie umieram.
GRZECHY WOŁAJĄCE O POMSTĘ DO NIEBA
- Umyślne zabójstwo - przemyślane, z premedytacją, chodzi tu najczęściej o mordowanie dzieci nienarodzonych i nieuleczalnie chorych, (aby odwrócić uwagę używa się słów aborcja i eutanazja)
- Grzech sodomski - chodzi tu przede wszystkim o zboczenie homoseksualne i o grzech kazirodztwa.
- Uciskanie ubogich, wdów i sierot - grzech ten popełnieją ci, którzy wykorzystują takie osoby lub odmawiają im pomocy w potrzebie.
- Zatrzymanie zapłaty pracownikom - chodzi o niesprawiedliwe, zaniżone wynagrodzenie, niewypłacanie w terminie, płacenie alkoholem, ociąganie się z zapłatą.
GRZECHY ZANIEDBANIA
Zaniedbywane uczynki milosierdzia:
a) względem duszy:
- Nie upomniałem grzeszących,
- Nie pouczałem nie umiejących.
- Wątpiącym nie użyczyłem dobrej rady.
- Nie pocieszałem strapionych.
- Nie chciałem krzywdy cierpliwie znosić.
- Nie chciałem urazów chętnie darować.
- Nie modliłem się ani za żywych, ani za umarłych.
b) względem ciała:
- Nie nakarmiłem głodnego.
- Nie dałem pić spragnionemu.
- Nie użyczyłem gościny komuś w wielkiej potrzebie
- Nie wspomogłem kogoś w wielkiej potrzebie.
- Nie starałem się o więźniów.
- Nie odwiedzałem chorych, starych (np. rodziców).
- Nie brałem udziału w pogrzebie, zwłaszcza bliskich.
Panie Jezu Chryste u stóp Twojego krzyża pragnę żałować za moje grzechy. Obym przejął się prawdą, że moje grzechy są rzeczywistą przyczyną Twej Męki i śmierci na krzyżu. Wybacz mi Boże i łaską Twoją odmień moje serce. Mimo całej naszej niewdzięczności, słabości i złości nie przestałeś nas miłować do samej śmierci. Ufając Twej miłości i miłosierdziu proszę: pomóż mi nawrócić się, unikać grzechu, zwłaszcza ciężkiego. Boże błogosław moje postanowienie. Amen.